Daily Archives: 24.5.2017

S klimatizáciou buďte opatrný



 Spoliehate sa, že vás v horúčavách zachráni klimatizácia? Pomáha zmierniť negatívne dopady vysokých teplôt na ľudské zdravie, ale iba ak ju máte správne nastavenú a pravidelne ju čistíte.
Prechod z rozpálenej ulice, auta, vlaku,  či autobusu, do budovy s nesprávne nastavenou klimatizáciou, môže vášmu organizmu spôsobiť veľký šok. Záťažou je už teplo, ktoré musíte zvládnuť vonku. Organizmus sa  prehreje a vy ste unavení, ospalí, rozbolí vás hlava, niekoho potrápia aj závraty či zvracanie. Následné rýchle ochladenie môže ťažkosti ešte prehĺbiť.


Čo z nej bolí

Klimatizácia sa stáva bežnou súčasťou mnohých pracovísk, najmä v novších budovách, ale aj v bytoch a v rodinných domoch. Niekto si ju pochvaľuje,  pre mnohých  je však letnou morou.


,,To, ako človek reaguje na klimatizáciu, závisí od jeho zdravotného stavu, od celkovej odolnosti organizmu i od stavu imunitného systému. Ak v interiéri udržiavate konštantnú teplotu, bez ohľadu na vonkajšiu, môžete mať v horúcich dňoch problémy. K najčastejším ochoreniam patria bolesti hlavy, hrdla, prechladnutie, môže sa oslabiť imunita i celkovo organizmus,“ hovorí Mgr. Michal Jajcaj, vedúci odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. ,,Príliš nízka teplota v interiéri môže byť síce osviežujúca, ale prechod do vonkajšieho horúceho prostredia je pre zdravie rizikový. Chladný cirkulujúci vzduch môže vyvolávať dýchacie problémy, spôsobiť nachladnutie, angínové bolesti v krku, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, hlavy, chrbtice,  kĺbov, alebo vyvolať astmatický záchvat.  Ak máte chladný prúd vzduchu nesprávne nasmerovaný  do tváre, vysušuje vám kožu, oči a prispieva k opakovaným zápalom očí, uší, prínosových dutín, aj k bolestiam zubov a trojklaného nervu,“ upozorňuje Mgr. Michal Jajcaj.


Nerobte si z bytu chladničku

Aby vám klimatizácia neškodila, naučte sa ju používať efektívne.  ,,Nepremieňajte svoj byt alebo pracovisko ani pri vysokých vonkajších horúčavách na chladničku. Vzduch ochladzujte primerane,“ zdôrazňuje Mgr. Michal Jajcaj. Na to, aby si telo zvyklo na vysokú teplotu ovzdušia, potrebuje  istý čas na prispôsobenie sa, nastavenie a spustenie termoregulácie. Termoregulačné procesy súvisia s vekom, menej účinné sú u starých ľudí, malých detí, ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami, aj u ľudí s oslabeným imunitným systémom. Organizmus sa pri prechodoch do teplotne odlišného prostredia snaží prispôsobiť tak, že zapojí termoregulačné mechanizmy. Ak však zmeny trvajú dlhšie a sú časté, organizmus sa zbytočne vysiľuje.


Aklimatizujte sa

Negatívne účinky klimatizácie na ľudský organizmus sa prejavia až po dlhšom čase. Závisí to aj od vnímavosti a odolnosti imunitného systému. Klimatizácia si vždy vyžaduje aklimatizáciu, preto sa odporúča pri prechode z vychladenej miestnosti do teplého vonkajšieho prostredia chvíľu zotrvať v neklimatizovanom priestore, napríklad na chodbe a až potom ísť von. Šok pre telo po opustení budovy zmiernite aj tým, ak pred odchodom von vypijete nie príliš chladný  nápoj, najlepšie nechladenú minerálku.  


Zdraví ľudia, ktorí sa pravidelne hýbu a otužujú, sa na zmeny teplôt adaptujú rýchlejšie.


Pamätajte si:
Rozdiel najviac 5 – 7 stupňov

Pri prechode z chladného do horúceho prostredia môže prísť k tzv. teplotnému šoku, ktorý dokáže celkovo oslabiť organizmus. Klimatizáciu si nastavte tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako 5 maximálne 7 stupňov Celzia!
Pravidelne čistite

Okrem správneho nastavenia klimatizácie je veľmi dôležité udržiavať celé zariadenie  v čistote.  ,,Pri nedostatočnej údržbe sa prístroje na úpravu vzduchu môžu stať zdrojom mikrobiálneho znečistenia – semenišťom plesní a baktérií. Mikroorganizmy sa kumulujú v potrubí vzduchotechniky, na filtroch čistiacich zariadení, v nádržkách zvlhčovačov a pri vhodných podmienkach sa môžu i rozmnožovať,“ upozorňuje Mgr. Michal Jajcaj. Klimatizačnú jednotku, filtre a vzduchové prieduchy udržiavajte v čistote. Celý klimatizačný systém si dajte raz ročne skontrolovať v servise. Súčasťou bežnej údržby má byť aj pravidelná dezinfekcia výparníka klimatizačnej jednotky.
Rady do auta

Nesprávne používaná klimatizácia môže uškodiť a spôsobiť zdravotné problémy aj v aute. Najmä pri dlhších cestách, ktoré v lete absolvujú mnohí s deťmi. Veľmi negatívny vplyv má najmä na alergikov. Prúdením vzduchu z ventilácie sa totiž rozhýbu čiastočky prachu s rôznymi druhmi baktérií. Okrem ochorení dýchacích ciest, bolestí hlavy, alebo prechladnutia chrbtice môžete pri nesprávnom používaní klimatizácie v aute dostať zápal stredného ucha, spojiviek a iných ochorení očí a uší, ktoré pri cestovaní najviac trpia.


Ak sa chcete  problémom vyhnúť, dodržiavajte pri používaní klimatizácie v aute podobné zásady ako v uzatvorených priestoroch:

  • klimatizáciu pustite na 10 – 15 minút za hodinu. Vzduch sa príjemne ochladí a môžete šoférovať ďalej,
  • prúd chladného vzduchu smerujte tak, aby nefúkal priamo na posádku. Inak hrozí vysušenie pokožky na odkrytých častiach tela. Pri dlhšom pôsobení chladného vzduchu si môžete vysušiť aj očnú rohovku. Nepríjemným dôsledkom je rezanie a pálenie očí,
  • najlepšie je viesť chladný vzduch z klimatizácie na čelné sklo, prípadne k nohám,
  • aj v aute platí ideálny rozdiel teploty vonku a vnútri  5-7 stupňov Celzia. Dodržte ho aj v tých najväčších horúčavách, inak riskujete zdravotné problémy. Ak z auta vystupujete a nastupujete často, rozdiel teplôt by mal byť ešte nižší.


Likvidujte plesne

Pri používaní klimatizácie v aute sa okolo výparníka kondenzuje voda obsiahnutá vo vzduchu na jadre výparníka, odkiaľ sa odvádza pod vozidlo. Okolo výparníka je neustále vlhké prostredie – výborná živná pôda pre rôzne plesne, ktorých spóry sa nachádzajú vo vzduchu a často nepríjemne zapáchajú. Zlikvidujete ich antibakteriálnym sprejom, ktorých je viac druhov.  

 


 

Zdroj: www.uvzsr.sk