Monthly Archives: February 2015

Ako sa ochrániť pred pneumokokmi

Pneumokok

Mnohí dospelí sú ohrození pneumokokovým ochorením. Pneumokoky sú baktérie, ktoré sa šíria kvapôčkami vzduchom a bežným kontaktom. Usadzujú sa na slizniciach nosa  a úst, no dokážu preniknúť aj do krvného obehu a napadnúť ďalšie orgány. V súčasnosti je známych viac ako 90 kmeňov (sérotypov) pneumokokových baktérii. Niektoré z nich spôsobujú len menej závažné ochorenie, iné môžu naopak ohroziť zdravie alebo život pacienta. K dispozícii sú tri vakcíny, ktoré poskytujú ochranu proti tejto závažnej a niekedy aj smrteľnej chorobe. Porozprávajte sa so svojím lekárom o očkovaní aj o ďalších odporúčaných vakcínach.

Ročne vo svete pneumokokové ochorenie usmrtí milióny ľudí. U niektorých pacientov si dané ochorenia vyžaduje hospitalizáciu. Pneumokokové ochorenie môže spôsobiť závažný zápal pľúc (pneumónia), zápal stredného ucha (otitis media), otravu krvi (sepsa) a zápal mozgu a miechy (meningitída). Najlepší spôsob ako zabrániť pneumokokovému ochorenie je očkovanie.

K dispozícii sú dve vakcíny:vakcina

  • SYNFLORIX

  • PREVENAR 13

  • PNEUMO 23

SYNFLORIX chráni proti 10 kmeňom, PREVENAR 13 proti 13 kmeňom a PNEUMO 23 chráni proti 23 kmeňom baktérie pneumokoka. Vakcíny poskytujú ochranu proti ochoreniam, ako sú meningitída, otitis media, bakteriémia a zápalu pľúc. Tieto vakcíny sú bezpečné a účinné. PREVENAR 13 a SYNFLORIX sú určené pre deti a PNEUMO 23 je určené pre deti  od 2 rokov a dospelých. Dospelým stašrím ako 50 rokov, ktorí majú zdravotné problémy ako chronické ochorenia dýchacích ciest, srdcovo-cievneho aparátu, metabolické a obličkové ochorenia, alebo užívajú lieky znižujúce odolnosť organizmu proti infekciám (poruchy imunity) je doporučené dať sa zaočkovať každých 5 rokov.

 

ZDROJ: http://www.cdc.gov/features/adult-pneumococcal/

               www.pneumokok.sk