Nadajte kampylobaktorom šancu, aby Vás nakazili!

stiahnuťKampylobakteriálna enteritída je najčastejšia alimentárna nákaza. Prejavuje sa bolesťou brucha, nauzeou, vracaním, hnačkami, zvýšenou teplotou. Pôvodcami tohto ochorenia sú baktérie z rodu Campylobacter. Inkubačná doba je v rozmedzí 2 – 5 dní. Najčastejším prameňom nákazy pre človeka je hydina, ošípané, hovädzí dobytok, ovce, psy, mačky, kone. Kampylobakter môže byť prítomný v črevom trakte týchto zvierat, ochorenie môže prebiehať bez príznakov. Spôsob nakazenia je konzumácia kontaminovanej potraviny. Najčastejším faktormi prenosu sú jedlá  s nedostatočne tepelne spracovaných vajec, ďalej sú to čerstvé ovčie syry, korbáčiky, nepasterizované mlieko a z neho mliečne výrobky, ďalej sú to klobásy, jaternice a iné výrobky živočíšneho pôvodu nedostatočne tepelne spracované. V Slovenskej republike bolo v minulom roku zahlásených 7 040 prípadov kampylobakteriálenj enteritídy (chorobnosť 129,86/100 000 obyvateľov), v regióne Orava to bolo 150 prípadov. 

Medzi najdôležitejšie preventívne opatrenia patrí:

1. Výber zdravotne bezchybných potravín. Pri nákupe uprednostňovať tepelne spracované potraviny. Potraviny konzumované v surovom stave dokonale umyť.

2. Dokonalé preváranie potravín

3. Konzumácia bezprostredne po uvarení. Pokiaľ sú uvarené pokrmy ponechané pri teplote miestnosti, mikroorganizmy, ktoré proces varenia prežili sa začnú množiť.

4. Správne skladovanie potravín. Ak má byť strava pripravená v časovom predstihu, je nutné ju uchovávať buď v teplom stave (okolo 60°C) alebo v chlade (pod 10°C). Chybou je uloženie väčšieho množstva potravín, ktoré sú ešte teplé do chladničky. Stred potravín môže zostať dlho nad 10°C a mikroorganizmy sa pomnožia.

5. Dôkladné zohrievanie potravín. Uvarené potraviny je potrebné zohrievať opäť pri teplote minimálne 70°C.

6. Zabrániť skríženej kontaminácii surových a už uvarených potravín. Bezpečne uvarené potraviny sa môžu sekundárne kontaminovať surovými, a to priamo dotykom alebo nepriamo, použitím toho istého noža, dosky na krájanie a pod.

7. Umývanie rúk je nutné pred zahájením prípravy potravín, pri prerušení práce, po opracovaní surových potravín a samozrejme po použití toalety alebo prebaľovaní dieťaťa.

8. Čistota kuchynského zariadenia. Potraviny môžu byť kontaminované mikroorganizmami z pracovných plôch a kuchynských pomôcok.

9. Ochrana potravín pred hmyzom, hlodavcami a inými zvieratami, ktoré môžu tiež prenášať patogénne mikroorganizmy.

10. Používanie na prípravu potravy výhradne pitnej vody. Pokiaľ sú o kvalite vody určenej na prípravu stravy pochybnosti, je nutné ju prevariť.